«Grindex» ընկերությունը հանդիսանում է Բալթյան երկրների առաջատար դեղագործական ընկերությունը: Գործունեության հիմնական ոլորտներն են օրիգինալ դեղամիջոցների, չարտոնագրված դեղերի և ակտիվ դեղագործական նյութերի հետազոտությունը, մշակումը, արտադրությունը և վաճառքը: «Grindex»-ը մասնագիտանում է հակաուռուցքային դեղերի, սիրտ-անոթային և կենտրոնական նյարդային համակարգի համար դեղերի ոլորտում:
«Grindex» կոնցեռնի կազմի մեջ են մտնում 4 դուստր կազմակերպություններ Լատվիայում, Էստոնիայում և Ռուսաստանում, ներկայացուցչություններ ու գործակալներ 14 պետություններում: «Grindex» ընկերության բաժնետոմսերն ընդգրկված են «NASDAQ OMX Riga»-ի պաշտոնական ցուցակում:
«Grindex»-ի պատմությունը սկսվել է 1946թ.-ից, երբ վիտամինների և հորմոնների գործարանի կառավարումը հանձնվեց Լատվիայի գիտությունների ակադեմիային` այն աստիճանաբար փորձագիտական գործարան վերափոխելու նպատակով:
«Grindex» ընկերության արտադրանքի տեսականին ստեղծվում է օրիգինալ արտադրանքի և չարտոնագրված դեղերի բարեհաջող միասնությունից, որոնք համապատասխանում են անվտանգության և որակի ամենաբարձր պահանջներին: «Grindex»-ն առաջարկում է ավելի քան 100 արդյունավետ և անվտանգ դեղամիջոցներ, այդ թվում սիրտ-անոթային, հոգեմետ, հակաուռուցքային դեղեր, ինչպես նաև ցավազրկող և ջերմիջեցնող դեղեր: Ձեռնարկությունը հպարտ է իր «Mildronate»® և «Ftorafur»® արտադրանքներով:
«Grindex»-ը նաև արտադրում է բարձրորակ ակտիվ դեղագործական բաղադրիչներ, որոնք օգտագործվում են ինչպես պատրաստի դեղագործական ձևերի հետագա արտադրության, այնպես էլ դեպի արտասահման արտահանելու համար:
Արտադրանքն արտահանվում է ավելի քան 40 երկրներ: Արտահանումն ընդգրկում է ընդհանուր շրջանառության ավելի քան 96%-ը: Հիմնական շուկաներն են Բալթյան պետությունները, Ռուսաստանը և այլ ԱՊՀ երկրներ, Ճապոնիան, ԱՄՆ:
«Grindex» ընկերությունն առաջին դեղարտադրողն էր Լատվիայում, որին Դեղերի Պետական Գործակալության կողմից շնորհվեց Պատշաճ Արտադրական Գործունեության վկայական (GMP/Good Manufacturing practice վկայական):
«Grindex»-ը Բալթյան երկրների դեղագործական շուկայում մշտապես զբաղեցնում է առաջատար դիրքեր: Իր ներկայացուցչական գրասենյակներն ու գործակալները ներկա են 14 պետություններում` Լիտվայում, Էստոնիայում, Ռուսաստանում, Ղազախստանում. Վրաստանում, Ադրբեջանում, Ուզբեկստանում, Ուկրաինայում, Բելառուսում, Մոլդովայում, Լեհաստանում, Հունգարիայում, Չեխիայի Հանրապետությունում և Ֆինլանդիայում: Ընկերության արտադրանքներն արտահանվում են աշխարհի ավելի քան 40 պետություններ:
«Grindex»-ի ներկայությունը պետական և հասարակական կազմակերպություններում, ինչպես նաև մասնակցությունը բազմաթիվ միջազգային շարժումներում հաստատում է ընկերության սոցիալական պատասխանատվությունը ամբողջ հասարակության առջև:
Դեղագործական ապրանքների արտադրությունը հանդիսանում է արտադրության ամենապատասխանատու ոլորտներից մեկը, քանի որ այն կապված է մարդու կյանքի ու առողջության հետ: Հետևաբար, դեղագործական արդյունաբերությունը ենթարկվում է որակի չափազանց բարձր պահանջների:

Компания «Grindex» является ведущим фармацевтическим предприятием стран Балтии. Главные направления деятельности: исследование, разработка, производство и продажа оригинальных лекарств, незапатентованных лекарств и активных фармацевтических веществ. Специализация «Grindex»: лекарства для сердечно-сосудистой системы, противоопухолевые лекарства и лекарства, влияющие на центральную нервную систему.
В состав концерна «Grindex» входят: 4 дочерние предприятия в Латвии, Эстонии и России; представительства и агенты в 14 странах. Акции «Grindex» котируются в Официальном списке «NASDAQ OMX Riga».
История «Grindex» началась в 1946 году, когда в ведение Латвийской академии наук был передан Завод витаминов и гормонов, с целью постепенно преобразовать его в Экспериментальный завод.
Портфель продуктов «Grindex» образует удачное соединение оригинальных продуктов и generic-лекарств, которые в отношении качества и безопасности отвечают наивысшим требованиям. «Grindex» предлагает более чем 100 эффективных и безопасных медикаментов – как сердечно-сосудистые лекарства, психотропные, противораковые медикаменты, так и обезболивающие и жаропонижающие лекарства. Особая гордость предприятия – оригинальные продукты «Милдронат»® и «Фторафур»®.
«Grindex» производит в том числе и активные фармацевтические вещества, которые используются как для дальнейшего производства форм готового лекарства на самом предприятии, так и для дальнейшей продажи другим фармацевтическим компаниям во всем мире.
Продукция экспортируется более чем в 40 стран мира и составляет 96% от общего оборота. Главные рынки - страны Балтии, Россия и другие страны СНГ, Япония, Америка.
«Grindex»– первый производитель лекарств в Латвии, который получил выданный Государственным агентством лекарств сертификат Надлежащей производственной практики (Сертификат GMP – Good manufacturing practice).
«Grindex» постоянно занимает лидерские позиции на фармацевтическом рынке Балтии. Представительства и агенты «Grindex» работают в 14 странах – Литве, Эстонии, России, Казахстане, Грузии, Азербайджане, Узбекистане, на Украине, в Белоруссии, Молдавии, Польше, Венгрии, Чехии и Финляндии. Продукция предприятия экспортируется более чем в 40 стран мира.
«Grindex» представлено в общественных и негосударственных организациях, а также принимает участие в различных международных движениях, что подтверждает социальную ответственность предприятия перед лицом всей общественности.
Производство лекарств является одной из наиболее ответственных сфер производства, поскольку оно связано с жизнью и здоровьем человека – именно поэтому в фармацевтичнской промышленности выдвигаются особенно высокие требования к качеству.