Նոյեմբերի 28-ին և 29-ին' Արմենիա Մարիոթ հյուրանոցի կոնֆերանս դահլիճում, տեղի ունեցան Տոնուս-Էլաստ' էլաստիկ բժշկության արտադրանք ներկայացնող ընկերության կազմակերպած սեմինար-կոնֆերանսները: Նմանատիպ սեմինարներ անցկացվում են պարբերաբար:
Նոյեմբերի 28-ի հանդիպման թեման էր "ՏՈՆՈՒՍ-ԷԼԱՍՏ"-ը արդի բժշկության մեջ»: Ներկա էին Երևանի և մարզերի բուժհաստատությունների վնասվածքաբան-օրթոպեդները, ովքեր ծանոթացան և ողջունեցին "ՏՈՆՈՒՍ-ԷԼԱՍՏ"-ի կողմից առաջարկվող նոր տեսականին:
Հայաստանում "Տոնուս-Էլաստ" ընկերության միակ և պաշտոնական դիստրիբյուտորը հանդիսանում է "Տոնուս-Լես" դեղագործական ընկերությունը: Միջոցառման հատուկ հյուրն էր "Տոնուս-Էլաստ" կազմակերպության գլխավոր մասնագետ, Լատվիայից ժամանած Լարիսա Աբլամսկան:
Ընկերությունը ստեղծվել է 1995 թվականին: Համագործակցում է շատ պետությունների հետ: Համագործակցության հիմնական շրջաններն են Ռուսաստանը, Ուկրաինան, Ղազախստանը, Բալթյան երկրները, Վրաստանը, Հայաստանը:
"Տոնուս-Էլաստի" հիմնական արտադրանք են հանդիսանում էլաստիկ բինտերը, գոտիները, բուժական, հետվիրահատական շրջանում օգտագործվող ճկուն ֆիքսատորները... Տարիների ընթացքում կայացման և ընդլայնման շնորհիվ ընկերության տեսականին մեծացավ, համալրվեց մեծ պահանջարկ ունեցող իրերով, որոնցից է, օրինակ, հղի կանանց, կերակրող մայրերի համար նախատեսված հատուկ, էլաստիկ, էկոլոգիապես մաքուր ներքնազգեստը:
Ընկերության մեծ ձեռքբերում կարելի է համարել նաև լատեքսի օգտագործման փոխարինումը լայկրայով:
- Որպես վնասվածքաբան, օրթոպեդ , իմ պրակտիկայում հաճախ օգտվում եմ էլաստիկ ֆիքսատորներից' ողնաշարի, պարանոցի, գոտկատեղի... Ասեմ, որ արդյունավետությունը բավական բարձր է: Բացառությամբ այն դեպքերի, երբ հիվանդին անհրաժեշտ է անշարժ գիպսային ֆիքսացիա, ռեաբիլիտացիոն դեպքերում շատ էֆեկտիվ է ճկուն ֆիքսացիայի նշանակումը: Գնային սանդղակը ևս հարմար է հիվանդների համար. - ասում է վնասվածքաբան, "Վնասվածքաբանության և օրթոպեդիայի գիտական կենտրոնի" վարիչ, բ.գ.թ. Հրանտ Աշճյանը:
- Հայաստանի հետ վաղուց է ինչ համագործակցում ենք' շուրջ 10 տարի: Երկու կողմերի համար էլ համագործակցությունը շատ արդյունավետ է: Նոր ապրանքատեսակների մտահաղացումները շատ հաճախ մեզ տալիս են մեր գործընկերները, բժշկության ասպարեզում աշխատող մարդիկ: Երբեմն լինում են մտահաղացումներ "օդում", սակայն մասնագիտական զրույցների ընթացքում պարզ է դառնում, որ պետք է կյանք տալ այդ մտքերին, իրականացնել դրանք: Արդի բժշկության մեջ էլաստիկ բժշկական իրերի արտադրությունը նոր ուղղություն է, և շատ ուրախ եմ հայտարարել, որ այսօր մենք համագործակցում ենք բազմաթիվ երկրների հետ'արևելյան շուկայի, նախկին սովետական միության երկրների, նաև որոշ էկզոտիկ պետությունների հետ' Մարոկկո, շուտով նաև Բրազիլիա և այլն: Կազմակերպությունը ստեղծման օրից մինչ այսօր ընդլայնվել է մոտ 15 անգամ, ունի 11 բաժանմունք, 14 ֆիրմային խանութ տարբեր քաղաքներում և տարեկան շուրջ 8 մլն. եվրոյի շրջանառություն,- իր խոսքում ասում է "Տոնուս- Էլաստ"-ի տեխնոլոգիաների կատարելագործման բաժնի առաջատար մասնագետ Լարիսա Աբլամսկան:
Նոյեմբերի 29-ի սեմինարի ընթացքում "Տոնուս-Էլաստ" ընկերությունը ներկայացրեց իր արտադրանքը, որն ուղղված էր հակտապես անոթաբանությանը, անոթային խնդիրներ ունեցող անձանց և այս ուղղվածությամբ մասնագիտացված բժիշկներին:
Հրավիրված Էին հանրապետության բոլոր անոթաբանները: Թեման բավականին արդիական է: Ներկայացվեց "Տոնուս-Էլաստ"-ի նոր ապրանքատեսակների շարքը, որն ընդունվեց և հավանության արժանացավ հրավիրվածների կողմից: Եղան նաև որոշ առաջարկներ՝ կապված տեսականու հետ, որը մենք անպայման հաշվի կառնենք մեր հետագա պլաններում:
Հիշեցնենք, որ "Տոնուս-Էլաստ" կազմակերպությունը զբաղվում է էլաստիկ բժշկական պրոդուկտի արտադրությամբ և արդեն շուրջ 10 տարի "Տոնուս-Լես"-ի հետ համագործակցության շնորհիվ Հայստանյան շուկան ևս համալրվում է ընկերության արտադրանքով:
Ընկերությունն այսօր ներկայացնում է 60-ից ավել անուն-իրեր ' տարբեր նշանակությունների ֆիքսատորներ, կեցվածքի ուղղիչներ, հետվիրահատական ցուցումներով գոտիներ, անոթաբանության մեջ լայն տարածում ունեցող ճնշող, սեղմող տրիկոտաժ (компрессионный трикотаж): Ընկերության արտադրանքի 16 տոկոսը կազմում է հենց սեղմող տրիկոտաժի արտադրությունը: Այն արտադրվում է եվրոպական չափանիշներին համապատասխան և ունի որակի գերմանական սերտիֆիկատ: 2004 թվականին "Տոնուս-Էլաստ" ընկերությունը համալրվեց սեղմող տրիկոտաժի արտադրության համար նախատեսված իտալական, գերմանական սարքավորումներով:
Տոնուս-Էլաստը, Շվեյցարիայի հետ համագործակցությամբ մշակել և արտադրում է նաև ապրանքատեսակների շարք սպորտսմենների համար: Արտադրանքը նպաստում է մկանների մոբիլիզացմանը, դրանցում արյան շրջանառության լավացմանը:
- Լավ ծանոթ եմ ներկայացված արտադրանքին: Այն լայնորեն կիրառվում է անոթային վիրաբուժության մեջ և մեծ դեր ունի մեր հիվանդների բուժման գործում: Կարելի է ասել, որ բուժման արդյունավետության մեջ 30-40 տոկոս նշանակություն ունի էլաստիկ տրիկոտաժը: Մեր ազգաբնակչության մոտ բավական տարածված է խրոնիկ երակային անբավարարությունը, և դրան նպաստող գործոններից խուսափելու դեպքում (ավելորդ քաշ, վատ սովորություններ, անառողջ ապրելակերպ) կարելի է խուսափել նաև հիվանդությունից,- ասում է գլխավոր անոթաբան, Միքայելյան վիրաբուժության ինստիտուտի անոթային վիրաբուժության բաժանմունքի վարիչ, բ.գ.դ Տիգրան Սուլթանյանը:
Միջոցառման ավարտին "Տոնուս-Լես"-ի կողմից ներկայացվեց նաև մի քանի նոր դեղամիջոց:
Այս տարի մեր ընկերության կողմից ներկայացվող տեսականին համալրվել է նոր դեղամիջոցներով, այդ թվում' հակաբիոտիկներ՝ Սուլբակտացիդ, Ցեֆտոնուս, ՈՍՀՄ՝ Մելգեզիկ, Կլաֆեն, ինչպես նաև Նանոպլաստ, որը համարվում է բուժիչ, ցավազրկող, հակաբորբոքային սպեղանի,- ներկայացնում է "Տոնուս-Լես" դեղագործական ընկերության գլխավոր մենեջեր Արմինե Հովհաննիսյանը:

28 и 29 ноября в конференц-зале гостиницы Marriott прошла конференция, организованная компанией «Тонус-Эласт», являющейся производителем эластичных изделий медицинского назначения. Такие семинары организуются на регулярной основе.
Тема семинара состоявшегося 28 ноября -"ТОНУС- Эласт " в современной медицине. Ортопеды и травматологи из Еревана и регионов Армении приняли участие в мероприятии и ознакомились с новыми продуктами, которые были представлены им компанией "ТОНУС- Эласт ".
Фармацевтическая компания «Тонус-Лес» является официальным и эксклюзивным дистрибьютором «Тонус- Эласт» в Армении.
Почетным гостем мероприятия была Лариса Абламска - главный специалист «Тонус-Эласт».
Компания основана в 1995 году и сотрудничает со многими компаниями из таких стран, как Россия, Украина, Казахстан, страны Балтии, Грузия, Армения.
Основной продукцией «Тонус-Эласт» являются эластичные бинты, пояса, терапевтические гибкие фиксаторы для послеоперационного применения. На протяжении многих лет, по ходу становления и расширении компании, вырос ассортимент предлагаемой продукции, включая такую важную продукцию, как, например, эластичное белье для беременных женщин и кормящих матерей.
« Как травматолог и ортопед, я часто использую в своей практике эластичные фиксаторы для позвоночника, шеи, талии ... Следует признать, что их эффективность достаточно высока. За исключением случаев, когда пациент нуждается в иммобилизации гипсовой фиксацией, предписание гибкой фиксации очень эффективно для реабилитации. Ценовая политика приемлема для пациентов», - говорит Грант Ашчян, доктор медицинских наук, травматолог, руководитель Научно-исследовательского центра травматологии и ортопедии.
«Мы сотрудничаем с Арменией около 10 лет и это сотрудничество является очень продуктивным для обеих сторон. Зачастую наши партнеры и люди, работающие в области медицины дают нам идеи для новой продукции. Иногда эти идеи «в воздухе», но после профессиональных дискуссий, становится ясно, что мы должны дать им жизнь и реализовать» - говорит ведущий специалист «Тонус-Эласт» Лариса Абламска. «В современной медицине производство эластичных медицинских изделий является новым направлением, и я очень рада сообщить, что сегодня мы сотрудничаем со многими компаниями на Востоке, в странах бывшего Советского Союза, а также некоторых экзотических странах, таких как Марокко, Бразилия и т.д. С момента своего создания и до сегодняшнего дня, компания расширилась примерно в 15 раз и имеет 11 филиалов, 14 магазинов в различных городах и оборот, составляющий около 8 млн. евро в год», говорит Лариса Абламска, ведущий специалист отдела развития технологий компании « Тонус – Эласт».
В ходе семинара, состоявшегося 29 ноября, компания «Тонус-Эласт» представила свои продукты, которые предназначены для ангиологии, пациентов с сосудистыми проблемами и врачей, специализирующихся в этой области.
Сегодня последний день семинара, в котором приняли участие все ангиологи РА. Тема очень актуальна. Была представлена новая серия продукции «Тонус-Эласт», которая была одобрена приглашенными специалистами. Были также некоторые предложения, касающиеся ассортимента, которые будут приняты во внимание в будущем.
Стоит напомнить, что «Тонус-Эласт» занимается производством эластичных изделий медицинского назначения, и приблизительно в течение 10 лет, благодаря сотрудничеству с «Тонус-Лес», компания представляет эту продукцию на армянском рынке.
Сегодня компания представляет более 60 наименований: различные фиксаторы, корректоры осанки, послеоперационные пояса, компрессионные трикотажные изделия, широко используемые в ангиологии. Компрессионный трикотаж составляет 16 процентов продукции компании. Он производится в соответствии с европейскими стандартами и имеет немецкий сертификат качества. В 2004 году компания «Тонус-Эласт» приобрела итальянское и немецкое оборудование для производства компрессионного трикотажа.
"Тонус-Эласт", в сотрудничестве со швейцарской компанией, разработала и выпустила серию продуктов для спортсменов. Эти продукты способствуют мобилизации мышц и улучшают в них кровообращение.
«Я хорошо знаком с представленной продукцией. Она широко используются в сосудистой хирургии и играют важную роль в лечении наших пациентов. Можно сказать, что эффективность лечения на 30-40% зависит от эластических изделий. У нашего населения хроническая венозная недостаточность является довольно распространенным диагнозом, и в случае серьезного отношения к факторам, способствующим ее развитию (избыток веса, вредные привычки, нездорового образа жизни) можно
избежать эту болезнь», - говорит глава департамента сосудистой хирургии Института хирургии имени Микаеляна, ангиолог Тигран Султанян (д-р).
В конце мероприятия компания «Тонус-Лес» представила несколько новых лекарственных средств.
«В этом году ассортимент нашей компании пополнился новыми лекарственными средствами, в том числе такими антибиотиками, как Сульбактацид и Цефтонус, НПВП - Мелгезик, Клафен и Нанопласт, который считается лечебным, обезболивающим, противовоспалительным пластырем», - говорит генеральный менеджер «Тонус-Лес» Армине Ованнисян.