«Տոնուս-Լես» ընկերությունը հիմնադրվել է 2000 թվականին և այս տարիների ընթացքում բարեհաջող գործունեության արդյունքում իր ուրույն տեղն է գրավել հայաստանյան շուկայում` որպես դեղագործական առաջատար ընկերություն։
«Տոնուս-Լես» ընկերությունը հանդիսանում է մի շարք աշխարհահռչակ դեղագործական ընկերությունների բացառիկ և պաշտոնական ներկայացուցիչը ոչ միայն Հայաստանում, այլ նաև Վրաստանում և Ղազախստանում։
Մեր ընկերությունն ակտիվ ներկայացուցչական գործունեություն ծավալող եզակի ընկերություններից է, որն իրականացնում է՝
- Շուկայի մշտադիտարկում (մոնիթորինգ)
- Շուկայի առաջխաղացում և զարգացում
- Նոր գաղափարների և ծրագրերի մշակում:
Մեր բարձրակարգ դեղագետների և մարքեթոլոգների արհեստավարժ աշխատանքի շնորհիվ ընկերությունը դարձել է անփոխարինելի միջնորդ՝ դեղորայք սպառողների և արտադրողների միջև։
2009թ.-ից ընկերությունը տեղափոխվել է նորակառույց, համաշխարհային GDP (Good Distribution Practices) ստանդարտներին համապատասխանող շինություն:
Շինությունը հագեցած է ժամանակակից սարքավորումներով, աշխատասենյակները հարմարավետ են, կոնֆերանս-սրահը՝ ընդարձակ, պահեստային հատվածը՝ մեծ ու լուսավոր, իսկ ահա ձմեռային այգին, որը նախատեսված է ոչ միայն տարբեր ընդունելությունների, այլև հանգստի համար իդեալական գոտի է: Այս ամենը ստեղծում են այն նպաստավոր պայմանները, որոնք անհրաժեշտ են արդյունավետ աշխատանքի համար:
2010թ.-ին «Տոնուս-Լես» ընկերությունը Օքսֆորդում կայացած Եվրոպայի Բիզնես Գագաթնաժողովի կողմից արժանացավ «Եվրոպական Որակ» պատվաբեր մրցանակին, որը տրվում է այն կազմակերպություններին, որոնք բազմիցս ապացուցել են իրենց կողմից տրամադրված ծառայությունների բարձր որակը:
Սույն անվանակարգի առաջադրումը հիմնվում է Եվրոպայի Բիզնես Գագաթնաժողովի կողմից ծավալված հետազոտությունների վիճակագրական տվյալների հիման վրա:
Նույն թվականին ընկերությունը ձեռնամուխ եղավ կառուցել և շահագործման հանձնել միջազգային չափանիշներին համապատասխանող «Էֆ Դի Էյ Լաբ» սննդի և դեղերի փորձարկման լաբորատորիան (www.fdalab.am):
2014 թվականի դեկտեմբերի 8-ին «Տոնուս-Լես» ՍՊԸ-ի արտադրանքի սերտիֆիկացման մարմինը հավատարմագրվել է ՀՍՏ ԻՍՕ/ԻԷԿ 17065-2013 ստանդարտի պահանջներով և ստացել հավատարմագրման վկայագիր № 006 / Տ-006 (08.12.2014 - 08.12.2017):
«Տոնուս-Լես» ՍՊԸ-ի արտադրանքի սերտիֆիկացման մարմինը այսուհետ իրավասու է իրականացնել արտադրանքի սերտիֆիկացում հավատարմագրման ոլորտի շրջանակներում (22 ոլորտ՝ պարենային և ոչ պարենային արտադրանք):
«Տոնուս-Լես»-ը, ընդլայնելով իր գործունեության ոլորտները, իրականցնում է նաև պայմանագրային հետազոտական ծառայություններ:
Ընկերությունն իր ողջ պատմության ընթացքում առաջնորդվել է հետևյալ սկզբունքով. «Այն ինչ հնարավոր է կատարել այսօր, պետք է արված լիներ երեկ»:

Компания «Тонус-Лес» была основана в 2000г. и за эти годы завоевала достойное место на армянском рынке как фармацевтическая компания.
«Тонус-Лес» является эксклюзивным и официальным представителем ряда всемирно известных фармацевтических компаний не только в Армении, но и в Грузииб и в Казахстане.
Наша компания одна из немногих, которая активно развивает представительскую деятельность и осуществляет:
- Мониторинг рынка
- Продвижение и развитие рынкa
- Разработка новых идей и проектов
Благодаря профессиональной работе наших высококвалифицированных фармацевтов и маркетологов, компания завоевала статус незаменимого посредника между производителями и потребителями лекарств.
2009 года компания «Тонус-Лес» переехала в новое здание, построенное в соответствии с мировыми стандартами GDP (надлежащая практика распространения).
Современное оборудование склада, комфортабельные и уютные комнаты офиса, зимний сад, предусмотренный для фуршетов и приемов, просторный конференц-зал для семинаров, тренингов, собраний, вдохновляют сотрудников на осуществление практических и маркетинговых решений и разработку новых идей.
В 2010 году в рамках Европейского Делового Саммита, состоявшегося в Оксфорде, компания «Тонус-Лес» была награждена почетным призом «Европейское качество», который присуждается организациям, доказавшим свою приверженность высокому качеству предоставляемых услуг.
Эта номинация основывается на статистических данных исследований Европейского Делового Саммита.
В том же 2010 году компания приступила к строительству аналитической лаборатории «Эф Ди Эй Лаб». Для получения дальнейшей информации посетите сайт www.fdalab.am.
8-го декабря 2014 года орган по сертификации продукции ООО «Тонус-Лес» прошел аккредитацию в соответствии с требованиями стандарта ISO/IEC 17065-2013 и получил свидетельство об аккредитации № 006/-006 Տ (08.12.2014 - 08.12.2017).
Отныне орган по сертификации продукции ООО «Тонус-Лес» уполномочен проводить сертификацию продукции в пределах своей области аккредитации (22 области продуктов питания и непродовольственных товаров).
«Тонус-Лес» расширяет сферу своей деятельности и предлагает услуги контрактных исследований.
Компания в течение всей своей истории руководствуется девизом: «Что можно сделать сегодня, должно было быть сделано вчера».