«Էֆ Դի Էյ Լաբ» փորձարկման լաբորատորիայի աշխատակից, քիմիական գիտությունների դոկտոր Սերգեյ Ս. Հայրապետյանի հեղինակությամբ լույս է տեսել «Կիրառական Բարձրարդյունավետ Հեղուկային Քրոմատագրաֆիա» ձեռնարկը, որը ԲԱՀՔ-ին վերաբերվող 1-ին հայալեզու գիրքն է:
Բարձրարդյունավետ հեղուկային քրոմատագրաֆիան, նրա հետ առնչվող տեխնիկական միջոցները վերջին տարիներին դարձել են գերակշռող անլիտիկական եղանակներ ոˊչ միայն դեղագործության, քիմիական, սննդի արդյունաբերության և բնապահպանական լաբորատորիաներում, այլև թերապևտիկ դեղամիջոցների մոնիտորինգում:
ԲԱՀՔ-ը կիրառվում է նաև արդյունաբերության տարբեր ճյուղերում՝ իրականացնելով հումքի, կիսաֆաբրիկատների և վերջնական նյութերի որակի վերահսկումը:
Հեղինակը գրքին տվել է ավելի շատ կիրառական բնույթ, ինչը հնարավորություն կտա գործնականում լուծելու ԲԱՀՔ-ում առավել հաճախ հանդիպող խնդիրները, հնարավոր անսարքությունները՝ տեղում տալով հստակ լուծումներ:
Քրոմատագրաֆիայի հիմունքներին և տեսական հարցերին վերաբերող հարցերը պարզաբանված են մատչելի, չկան բարդ ֆորմուլներ և հարցերի խիստ տեսական քննարկումներ:
Գիրքը ներառում է նաև մասնագիտական տերմինաբանական բառարան, որը կարող է հետագայում հիմք հանդիսանալ ավելի ընդգրկուն քրոմատագրաֆիական բառարանի ստեղծման համար:
Գիրքը կարող է գործունեության կարևոր ուղեցույց դառնալ ինչպես «Էֆ Դի Էյ Լաբ» փորձարկման լաբորատորիայի, այնպես էլ անալիտիկական աշխատանքներ իրականացնող լաբորատորիաների, քրոմատագրաֆիայիով հետաքրքրվող և զբաղվող մասնագետների, ԲՈՒՀ-երի և շահագրգիռ այլ կազմակերպությունների համար:
Ինչպես գրքի տպագրությունը, այնպես էլ շնորհանդեսի կազմակերպումը տեղի ունեցավ «Տոնուս-Լես» ընկերության հովանավորությամբ:
Շնորհանդեսին ներկա էին ՀՀ Բնապահպանության, Գյուղատնտեսության, Տնտեսական Զարգացման և Ներդրումների նախարարություններից, ՀՀ ԳՆ ՍԱՊԾ -ից, ազգային և միջազգային կազմակերպություններից, դեղագործական ընկերություններից, ԲՈՒՀ-ից ներկայացուցիչներ, նաև ոլորտի մասնագետներ և ուսանողներ: Գրքի շնորհանդեսի մասին, գրեց նաև մամուլը:

Под авторством сотрудника аналитической лаборатории ''Эф Ди Эй Лаб'', доктора химических наук, Сергея С. Айрапетяна опубликовано пособие ''Прикладная высокоэффективная жидкостная хроматография", являющаяся первой книгой на армянском языке, посвященной ВЭЖХ.
В последние годы, высокоэффективная жидкостная хроматография, равно как и относящиеся к ней технические средства, стали преобладающими аналитическими методиками не только в фармацевтике, пищевом производстве и экологических лабораториях, но и в сфере мониторинга терапевтических лекарственных средств.
ВЭЖХ применяется также и в различных сфферах промышленности для контроля качества сырья, полуфабрикатов и окончательной продукции.
Автор придал книге более прикладной характер, что позволяет решать на практике наиболее часто возникающие вопросы и проблемы, связанные с ВЭЖХ, устранять возможные технические неисправности, давая четкие решения на месте.
Вопросы относящиеся, к основам хроматографии и теоретической части изложены доступным языком, не содержат сложных формул и чисто теоретических обсуждений вопросов.
Книга включает также специализированный терминологический словарь, который может в дальнейшем лечь в основу создания более обширного хроматографического словаря.
Эта книга может стать важным руководством в практической деятельности как аналитической лаборатории "Эф-Ди Эй ЛАБ", так и других аналитических лабораторий, специалистов интересующихся и занимающихся аналитической хроматографией, ВУЗов и заинтересованных организаций.
Публикация книги, а также организация ее презентации были осуществлены при поддержке компании "Тонус-Лес".
На презентации пособия присутствовали представители министерств экологии, сельского хозяйства, экономического развития и инвестиций, госслужбы безопасности пищевых продуктов МСХ РА, местных и международных организаций, фармацевтических компаний, ВУЗов, а также специалисты данной области и студенты.