ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության կողմից` Իրանի նանոտեխնոլոգիական նախաձեռնությունների խորհրդի հետ համատեղ, 2017թ. սեպտեմբերի 22-23-ը Երևանում` անցկացվում էր նանոտեխնոլոգիաների ոլորտում հայ-իրանական համաժողովը:
Համաժողովը կազմակերպվել էր Եվրամիության համաֆինանսավորմամբ իրականացվող «Աջակցություն Հայաստանում փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացմանը» (“Support to SME Development in Armenia” (SMEDA) ծրագրի շրջանակում` Գերմանական միջազգային համագործակցության ընկերակցության (GIZ) աջակցությամբ:
Համաժողովի 2-րդ օրը «Տոնուս-Լես» ընկերության ներկայացուցիչը ներկայացրեց «Արծաթացող» ապրանքանիշը, որն արծաթի նանոմասնիկներ պարունակող հակասեպտիկ և հակասնկային միջոց է:
Համաժողովը գործընկերային կապեր հաստատելու գերազանց հարթակ էր գիտատեխնոլոգիական և գործարար հանրության համար, որի վառ վկայությունն են համաժողովի ավարտին ստորագրված երեք հուշագրերը:
Համագործակցության մտադրության վերաբերյալ հուշագիր է ստորագրվել նաև «Տոնուս Լես» և «Էքզիր Նանո Սինա» ընկերությունների միջև։
Հուշագիրը ստորագրել են՝ «Էքզիր Նանո Սինա» ընկերության տնօրեն Մահմուդ Ռեզա Ջաաֆարին և «Տոնուս Լես» ընկերության ներկայացուցիչ Կարինա Գևորգյանը:

22-23 сентября 2017 года в г.Ереван министерство экономики и инвестиций РА совместно с Иранским инициативным советом по нанотехнологиям провело армяно-иранский форуме в области нанотехнологий.
Форум был организован в рамках софинансируемой Евросоюзом программы «Поддержка развития малого и среднего бизнеса в Армении»(«Support to SME Development in Armenia») при участии Немецкой компании мeждународного сотрудничества (GIZ).
На второй день работы форума представитель компании «Тонус Лес» презентовал препарат «Арцатацох»,который является антисептическим и противогрибковым средством, содержащим наночастицы серебра.
Форум стал прекрасной площадкой для создания партнерских связей в научнотехнологическом и деловом сообществе. Ярким подтверждением этому стали подписанные по окончании конгресса 3 меморандума.
Один из меморандумов о сотрудничестве был подписан между компаниями «Тонус Лес» и «Эгзир Нано Сина».
Меморандум был подписан со стороны директора компании «Эгзир Нано Сина» Махмудом Реза Джафаром и представителем компании «Тонус Лес» Кариной Геворгян.